Město Milovice je dynamicky se rozvíjející moderní město se spoustou příležitostí!

Historie a současnost:  
Milovice leží v nížině středního Polabí nedaleko od Lysé n. Labem a Nymburka. Na území dnešního města stávalo ve 14. století zemanské sídlo vladyky Holomka, které se v archivních listinách nachází pod názvem “villa Milewicz”- tvrz Milevice. První zmínka dle archiválií je ze 4.1.1396 v souvislosti s pozůstalostí po manželce Sperkově-Pavlíně. Ve znaku města je umístěna stříbrná hlava srny s krkem a zlatým jazykem, tento nejstarší doložený heraldický motiv se objevoval na středověkých pečetích rytířů z Milovic. Srna je umístěna v zeleném štítě s vybíhajícími třemi hroty k hornímu okraji stříbrné hlavy štítu. Zelená barva má připomínat bohatství lesů v regionu. V současné době má město cca 12 tis. obyvatel a skládá ze čtyř částí: Milovice, Benátecká Vrutice, Mladá a Boží Dar. Všechny čtyři lokality se nyní aktivně rozvíjí a poskytují tak příjemné bydlení včetně všech služeb pro jeho obyvatele 🙂

Občanská vybavenost:  
dvě základní školy + umělecká základní škola, tři mateřské školy, dětský a praktický lékař, zubní lékař, ORL ambulance, oční ambulance, gynekologie, fyzioterapie, veterinární lékař a lékárna. V místě je také široká nabídka sportovního a kulturního vyžití, sportovní hala, fotbalové hřiště, tenisové kurty, golfové hřiště – Benátky nad Jizerou (5km), mateřské centrum, restaurace, pizzerie, divadlo, banka, supermarkety

doprava: 
Vlak – přímé spojení Praha – Milovice každých cca 20 min.
BUS – spojení se všemi okolními městy
AUTO – dálnice D11 ( PRG – HK) vzdálena 14 km, D10 (Prg- Lbc) vzdálena 12 km

 

Město a jeho okolí našimi slovy:
Milovice a jeho okolí skýtá mnoho míst na pěkné procházky přírodou. Jmenujme lesopark v bývalém Rakouském táboře, tůně a mokřady Josefov (v blízké době dojde k rozšíření), žlutá turistická stezka přes vrch Šibák do Lysé n. L., červená a modrá turistická stezka vedoucí kolem rezervace s koňskou oborou (modrá pokračuje přes Milovice, dále polní cestou směr Stratov, Ostrá), v letních měsících je příjemná zastíněná procházka od tůní Josefov k historickému kamennému mostku v Benátecké Vrutici. Přírodní rezervace Milovice je součástí Evropsky významné lokality Milovice-Mladá. Nejcennější jsou zde zachovalé otevřené stepi, obývané řadou vzácných rostlin a živočichů. Výjimečná je zejména rozmanitost bezobratlých živočichů.

Mezi památky zde musíme zmínit novogotický kostel sv. Kateřiny Alexandrijsképostavený po vzniku vojenského újezdu jako náhrada za zničený kostel ve vesnici Mladá. S historií města a zejména jeho vojenskou minulostí se seznámíte v Muzeu Milovicka v kulturním domě na hlavním náměstí a také na mezinárodním vojenském hřbitově, založeném v roce 1915 zejména pro italské vojáky padlé za první světové války; v budově u hřbitova najdete malé muzeum.

 

Vedle výhod bydlení v krásné přírodě je zde i spousta příležitostí ke sportovně relaxačnímu vyžití. Každoroční letní festivaly Votvírák a Let it Roll pořádané na vedlejším bývalém letištním areálu jsou toho důkazem. Nejznámějším místem je bezpochyby Park Mirakulum, největší zábavní park v České republice, který nabízí 10 hektarů originální zábavy a volnočasových aktivit s množstvím nápaditých herních prvků. V Parku Mirakulum najdete lesní hřiště a kontaktní zoo, obří trampolíny a houpačky, lanová centra, podzemní chodby, prolézačky a v neposlední řadě i úzkokolejnou železnici, která park propojuje se sousedním Tankodromem, kde celková rozloha činí 200 hektarů: 46 ha náleží offroadovým tratím, dále je zde vojenská základna, střelnice, přes 30 kusů vojenské a offroadové techniky a vozidel.

Mapa umístění